Opiekunowie:

mgr Maria Wójcik oraz mgr Marzena Jakubowska

"Jasełka"

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 20 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, niedźwiedzia, gwiazdy i trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.

Po występie głos zabrała pan dyrektor, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała społeczność szkolna połamała się opłatkiem.

"Młodzieżowy Przegląd Teatralny"

13 grudnia 2019r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w Młodzieżowym Przeglądzie Teatralnym. Uczniowie zaprezentowali utwór "Niedźwiedzia pastorałka".

Wszyscy nasi aktorzy zdobyli wyróżnienie. Za wyjątkową grę połączoną ze śpiewem nagrodę otrzymała uczennica klasy VIII - Zuzanna Drabik.

Akcja "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" - świece Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oznacza nadzieję na lepszy los dla setek tysięcy dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. W ramach kolejnej edycji akcji Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach.

Środki zebrane dzięki dystrybucji świec będą przeznaczone na wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki, stypendia, a także wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu.

Akcja "Paczka na Kresy"

Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom” po raz kolejny organizowała akcję „Paczka na Kresy”. W środę 5 grudnia 2019r. w naszej szkole odbyło się pakowanie paczek przeznaczonych dla naszych rodaków żyjących na Kresach.

Wolontariusze zbierali produkty spożywcze z długim terminem ważności, słodycze, chemię domową, kremy i środki opatrunkowe. Dodatkiem do paczek były kartki świąteczne z życzeniami napisanymi przez wolontariuszy.

Akcja "Tak, pomagam!"

Przeżywany  czas adwentu, a z nim zachęta do jałmużny doskonale łączy się z akcją, podczas której  6 grudnia 2019r. wolontariusze Caritas uczestniczyli w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności pod hasłem: „Tak, pomagam!” Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami.

Podczas zbiórki wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których placówki Caritas przygotowały świąteczne paczki dla najuboższych rodzin.

Akcja "Szkoła pamięta"

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas 25 października udali się na pobliski cmentarz, by odwiedzić groby i posprzątać teren. Uczniowie wzięli ze sobą rękawice, worki, grabie i ochoczo przystąpili do porządków. Po skończonej pracy dzieci zapaliły znicze na nagrobkach bliskich, a także na grobie zmarłej nauczycielki naszej szkoły.

Akcja "Przybory szkolne dla dzieci z Ukrainy"

Po raz kolejny wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu wyposażenie w przybory szkolne dzieci z ubogich rodzin na Ukrainie. Przekazane do Caritas przybory szkolne trafiły do dzieci na Ukrainie za pośrednictwem księży i sióstr zakonnych tam pracujących. Potwierdzają oni ogromną potrzebę pomocy tamtejszym mieszkańcom. Chociaż na terenie zachodniej Ukrainy nie są prowadzone działania wojenne, to jednak mieszkańcy doświadczają biedy wywołanej ogólną sytuacją w kraju.

Akcja "Kromka chleba"

„Starsi ludzie to ci, którzy niosą nam historię, którzy niosą nam nauczanie i wiarę, zostawiają nam spuściznę. Oni jak stare wino mają wewnętrzną siłę, by przekazać nam szlachetne dziedzictwo” – powiedział papież Franciszek podczas jednego ze swoich kazań.Akcja „Kromka chleba” ma celu wsparcie starszych osób w przeżywaniu codzienności oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ich los.

W piątek - 20 września 2019r. w szkole odbyła się zbiórka żywności pod hasłem „Kromka chleba”. Wolontariusze Caritas zebrali żywność, która została przekazana w postaci paczek dla potrzebujących osób.

12 października 2019r. w Galerii Słonecznej uczniowie naszej szkoły zbierali datki na żywność dla osób starszych.

Papież Franciszek ostrzega: „Naród, który nie opiekuje się dziadkami i nie szanuje ich, nie ma przyszłości, bo nie ma pamięci, stracił ją". Bądźmy wrażliwi na potrzeby seniorów, którzy żyją wśród nas – tak niewiele trzeba, aby przynieść komuś radość
i dobro.